Kúpili ste si riasenku a rozmýšľate nad tým, prečo vám viac nedokáže tak úhľadne pokryť riasy, ako tomu bolo ešte pred pár týždňami? Začínate si všímať stále väčšie množstvo hrudiek, hromadiacich sa medzi štetinkami kefky, ktorá vaše riasy už viac nedokáže pekne oddeliť a celý očný make-up vyzerá tak trocha nedbalo? Prekvapivo, na vine nemusí byť práve riasenka. Ukázalo sa, že výsledný efekt make-upu je ovplyvnený skutočnosťou, či sa o aplikátor riasenky staráme alebo nie. Poskytneme vám niekoľko rád, ako pomôcť vašej riasenke, aby vám poskytla dlhotrvácny a precízny očný make-up a ako dodať riasam atraktívny vzhľad.
Prečo je dobré starať sa o riasenku?
Riasenka je kozmetika, ktorá sa zdá byť pomerne odolným a dlhotrvácnym produktom, ale bohužaľ, nie je. Okrem toho, že zakaždým, keď sa kefka vytiahne z tuby, riasenka postupne oxiduje, jej zvyšky navyše veľmi rýchlo schnú a medzi štetinkami vytvárajú drobné usadeniny. Tieto usadeniny potom vytvárajú hrudky, ktoré sa pri nanášaní riasenky ľahko prichytia na mihalniciach. Navyše, časom môže riasenka zmeniť svoju konzistenciu, v prípade, že sa o ňu nestaráte tým správnym spôsobom. Výsledkom sú potom zlepené mihalnice, znížená životnosť riasenky, rýchle vysychanie a odlupovanie riasenky pri jej nanášaní. Ako tomu zabrániť?
Ako sa starať o riasenku?
1. Umývajte si kefku
Pokiaľ chcete, aby bol váš očný make-up vždy bezchybný a chcete zabrániť usádzaniu hrudiek na riasach – nezabúdajte si umývať svoju maskarovú kefku. Celkom na to postačí teplá voda alebo voda v kombinácii s jemným hypoalergénnym čistiacim mliekom, či prírodným mydlom. Aplikátor čistite s jemnosťou a to najmä v prípade, ak používate nylonové „chlpaté“ kefky. Majte na pamäti, že ich štetinky sa ľahšie deformujú. Údržba silikónovej kefky je oveľa jednoduchšia, ľahšie sa čistí a je tiež odolnejšia. V neposlednom rade, by sa mala maskarová kefka umývať najmenej dvakrát do mesiaca (najlepšie je umývať ju raz týždenne).
2. Riasenku vždy pevne uzavrite
Riasenka je kozmetika, ktorá postupom času reaguje so vzduchom. Preto, aby bola zachovaná jej konzistencia čo možno najdlhšie, vždy skontrolujte, či je pevne uzatvorená. Ďalej sa nesnažte „pumpovať“ vzduch do tuby, čiže nepohybujte kefkou hore dolu – koniec koncov, týmto spôsobom sa vám aj tak nepodarí dostať na kefku viac maskary. Jediné, čo tým dosiahnete, bude zhoršenie konzistencie produktu. V dôsledku toho bude riasenka rýchlejšie vysychať, pretože voda, ktorú produkt obsahuje sa bude jednoducho rýchlejšie odparovať.
3. Nepridávajte do svojej starej riasenky odličovacie pleťové vody, ani žiadne iné tekutiny
Pridanie odličovacieho prípravku alebo micelárnej vody do maskary je častým postupom, ktorý však bohužiaľ nemá pozitívny vplyv na kvalitu produktu. Látky, ktoré obsahujú tekuté kozmetické prípravky môžu nepriaznivo reagovať s molekulami maskary, čo môže mať negatívne následky: počnúc zmenou kvality a odolnosti riasenky, cez zle vyzerajúci očný make-up, končiac alergickými reakciami. Pokiaľ však konzistencia vašej riasenky napríklad hustne a tuhne, stačí, ak riasenku nachvíľu namočíte do horúcej vody. Tuba riasenky sa zohreje a masakra opätovne nadobudne svoju tekutú konzistenciu. Tento trik vám ušetrí množstvo trápenia, a to najmä v prípade, keď sa chystáte na nejakú udalosť a nemáte možnosť zbehnuť si kúpiť novú riasenku, alebo keď sa ponáhľate ráno do práce. Napriek tomu, je však vždy lepšie nahradiť takúto hutnú riasenku novou, čerstvou.