Riasenka, ktorá škodí mihalniciam? Dávajte si pozor na tieto látky!

Maskara – kúpime si ju aj bez toho, aby sme si boli vedomí toho, čo sa vlastne skrýva v tejto malej tajomnej fľaštičke. Ak sú vaše oči citlivé a náchylné na podráždenie, určite venujete väčšiu pozornosť zloženiu výrobkov, ktoré si kupujete. Poznáte však všetky látky, ktoré by mohli mihalnice nielen podráždiť, ale ich aj poškodiť? Tu je čierny zoznam „nevhodných“ prísad, z ktorých môže byť vyrobená riasenka.

Maskara – Potenciálne dráždivé a škodlivé látky

1. PPD, p-Fenyléndiamín v maskare

Ide o čierny pigment, ktorý sa používa vo viacerých kozmetických výrobkoch, než len v maskare. Je tiež súčasťou farieb na vlasy a dekoratívnej kozmetiky v tmavých farbách (ceruzky na oči, očné linky, očné tiene). PPD je aromatický amín, ktorý vyvoláva vážne alergické reakcie. Na objasnenie, môže spôsobiť kožné lézie, začervenanie, vyrážky, svrbenie, podráždenie a v extrémnych prípadoch aj kožné vredy, ako aj stratu vlasov a mihalníc.

Ako rozlíšiť alergén PPD v zložení maskary?

PPD môže mať množstvo názvov. Ak však spozorujete niektorý z nasledujúcich, riasenku radšej vráťte späť do regála: 1,4 diaminobenzén, 1,4 benzéndiamín, p-fenyléndiamín, parafenyléndiamín, 4-fenyléndiamín, p-diaminobenzén, 4-aminoanilín.

2. Kolofónia v maskare

Kolofónia prírodného pôvodu môže mať… neprirodzene škodlivý vplyv na našu pokožku. Ide o vedľajší produkt terpentínovej destilácie. Táto látka sa získava takmer zo všetkých druhov ihličnatých stromov (väčšinou borovíc). Živica/Kolofónia používaná v riasenkách podporuje niektoré vlastnosti produktu. Konkrétne sa vďaka nej stáva riasenka odolnejšou a zlepšuje aj jej priľnavosť na riasy. Okrem toho je aj súčasťou mydiel a lakov.

Ako rozlíšiť kolofóniu v zložení maskary?

Vo väčšine prípadov sa názov kolofónie na zozname prísad nemení, ale môže mať aj niekoľko chemicky vyzerajúcich mien. Preto si dávajte pozor na riasenku, ktorá obsahuje: kolofónia, kalafúna, resin terebinthinae, talový olej, kyselina abietová, methyl abietate alcohol, abietic alcohol, abietyl alcohol.

3. Nikel v riasenke

Nikel je biely a strieborný kov s jemne nažltlým nádychom. Vyznačuje sa svojou tvrdosťou a lepivosťou typickou pre tento druh kovu. Používa sa na výrobu okuliarových rámov, zipsov, gombíkov, telefónov, šperkov, náradia, príborov a … riaseniek. Alergikom môže spôsobiť skutočne nepekné problémy. U ľudí s alergiou na nikel sa môže objaviť začervenanie pokožky hneď po fyzickom kontakte s týmto kovom. Je zaujímavé, že začervenanie sa nemusí nevyhnutne objaviť na mieste, s ktorým prišla pokožka do kontaktu s kovom. Alergická reakcia na nikel môže mať vo všeobecnosti tieto formy: erytém, svrbenie, pľuzgiere a slinenie.

Ako rozlíšiť nikel v zložení riasenky?

Nikel sa našťastie do kozmetiky pridáva len zriedka (venujte osobitnú pozornosť kozmetike dovážanej z Číny, ktorej zloženie môže byť pochybné). Ak chcete zistiť, či sa v zložení produktu nachádza nikel, hľadajte jeho latinské meno, ktorým je niccolum, alebo jeho chcemický symbol Ni.

4. Chróm v riasenke

Zlúčeniny chrómu sú prítomné v mnohých druhoch riaseniek. Väčšinou sa používajú ako zelené odtiene, ktoré sú zodpovedné za sfarbenie kozmetiky. Riasenka samozrejme nie je jedinou farebnou kozmetikou, do ktorej je možné pridať chróm. Je tiež bežnou súčasťou očných tieňov, očných liniek a ceruziek. Alergia na chróm sa môže prejaviť začervenaním viečka, svrbením a dehydratáciou pokožky.

Ako rozlíšiť chróm v zložení riasenky?

Dôležitou informáciou je, že riasenka obsahujúca chróm nemusí do svojho zoznamu prísad zahrnúť zelený oxid chromitý. Tento prvok sa často skrýva pod číslom CI (colour index) čiže farebným indexom. Tieto čísla zahŕňjú: CI 77288, CI 77289, CI 15685, CI 18690, CI 18736. Chróm môžete tiež rozoznať aj podľa týchto názvov: chróm, chromát, kyselina červená a disodium hydrogen bis.