Na čo potrebujeme mihalnice?

Hlavnou úlohou mihalníc je chrániť oči pred vniknutím špiny, prachu a hmyzu. Je tak trocha nezmyselné, že si chĺpky, ktoré majú zohrávať ochrannú úlohu, pokrývame vrstvami riasenky, vytáčame klieštikmi, farbíme alebo predlžujeme umelými riasami. Robíme to na dennej báze, akoby sme celkom zabudli, na čo nám mihalnice naozaj slúžia. Podobne ako nechty, ktoré chránia prsty pred poškodením a ktoré si máme tendenciu maľovať alebo na ne nanášať umelé nechty. Tiež si dávame prepichovať uši, ktoré v skutočnosti na to, aby dobre počuli nepotrebujú žiadne vonkajšie skrášľovanie. Zabudnime nachvíľu na význam rias daný našou modernou kultúrou a zamerajme sa na ich skutočnú, pôvodnú funkciu. Na čo sú nám mihalnice?

Mihalnice – najdôležitejšie fakty

Mihalnice nájdete u všetkých cicavcov. Vystupujú z horných a spodných očných viečok oboch očí, pričom sú mierne vytočené dohora. Na hornom viečku sa nachádza viac mihalníc ako na spodnom viečku; zatiaľ čo z horného viečka vyrastá od 120 do 150 mihalníc, spodné viečko ich má len 50 až 150. Okrem toho, mihalnice na hornom viečku sú dlhšie, pretože merajú od 8 do 12 mm, zatiaľ čo spodné mihalnice iba od 6 do 8 mm.

Mihalnice sa skladajú z 97% keratínu a 3% vody a preto sa v tomto ohľade nijako nelíšia od ostatných chĺpkov a vlasov na našom tele.

Životný cyklus mihalníc

Životný cyklus trvá od 2 do 4 mesiacov a zahŕňa tri základné fázy:

  1. Anagén – obdobie rastu chĺpkov, ktoré sa začína pod kožkou a trvá, kým chĺpky neprerastú zrohovatenou vrstvou pokožky.
  2. Katagén – čas, kedy bunky vlasových cibuliek odumierajú, čo znamená, že chĺpky dosiahli svoju cieľovú dĺžku, ale ešte nevypadli.
  3. Telogén – obdobie, počas ktorého sú odumreté chĺpky vytláčané novorastúcimi chĺpkami.

Strata mihalníc

Denne stratíme 1 až 5 mihalníc. Odumierajú v dôsledku svojho prirodzeného cyklu. Pokiaľ si však všimneme, že nám vypadáva väčšie množstvo mihalníc ako obvykle (za deň), je to pravdepodobne zapríčinené našou vlastnou vinou. Pravidelné a intenzívne kozmetické procedúry, akými je farbenie mihalníc, vytáčanie, predlžovanie, používanie riasenky či nešetrné odličovanie, bohužiaľ vedú k zvýšenej strate mihalníc.

Funkcie mihalníc

Mihalnice sú navrhnuté tak, aby chránili citlivé očné bulvy pred vniknutím rôznych nečistôt alebo hmyzom. Sú ekvivalentom mačacích fúzov, pretože sú natoľko citlivé, že reagujú aj na tie najmenšie podnety, čo znamená, že ochranným reflexom v momente potreby zatvoria viečka.